Accepted Answer
n = # pounds$1.65 = price per poundgrapes cost [tex] \frac{1.65}{pound} [/tex]When you multiply cost/pound by the number of pounds, the result is the cost for however much of the grapes Ryan buys.Therefore,m = 1.65n
n = # pounds$1.65 = price per poundgrapes cost [tex] \frac{1.65}{pound} [/tex]When you multiply cost/pound by the number of pounds, the result is the cost for however much of the grapes Ryan buys.Therefore,m = 1.65n